Vėžio žymenų tyrimas vyrams
Geriausi tyrimai – laiku atlikti tyrimai. Nors nėra nė vieno tiksliausio ir geriausio, šimtaprocentinio testo „pagauti“ ligą laiku, tačiau kasmetinis sveikatos tikrinimasis yra raktas į gerą sveikatą ir ilgaamžiškumą. Vėžio žymenų tyrimas - vienas iš būdų išlikti budriam ir pasirūpinti savimi.
Kas ištiriama?

Tyrimo detalės
Kraujo tyrimas
105 EUR
Pasiruošimas: Prieš tyrimą rekomenduojama 12 valandų nevalgyti, negerti saldintų gėrimų (galima tik nedidelis kiekis vandens), nevartoti maisto papildų, bent 8 valandas iki tyrimo nerūkyti, vengti sunkaus fizinio krūvio, o 24 valandas iki tyrimo susilaikyti nuo lytinių santykių, neatlikti medicininių procedūrų (pvz., rektalinio ištyrimo) ir nevažiuoti dviračiu.
Kas ištiriama?
Tai vyro prostatos (lytinės priešinės liaukos) gaminamas baltymas, aptinkamas kraujyje. Pagrindinis šio tyrimo tikslas: prostatos vėžio diagnostika ir gydymo efektyvumo stebėjimas. PSA taip pat gali padidėti esant prostatos uždegimui (prostatitui), gerybinei prostatos hiperplazijai (GPH), šlapimo takų infekcijai ar po atliktos prostatos biopsijos.
Pagrindinis kasos vėžio žymuo. Šio tyrimo jautrumas nustatant ankstyvos stadijos navikus yra mažas, tačiau net ir nedidelis padidėjimas turėtų būti vertinamas labai atsakingai ir rekomenduojamas detalus tolimesnis ištyrimas. Ca19-9 gali padidėti sergant ir kitais virškinamojo trakto organų piktybiniais susirgimais ar ligomis: tulžies pūslės ir latakų vėžiu, pirminiu kepenų ar skrandžio vėžiu, įvairiais uždegimais (tulžies pūslės (cholecistitu), tulžies latakų (cholangitu), kasos (pankreatitu)).
Pagrinde naudojamas storosios žarnos vėžio diagnostikoje, gydymo efektyvumo bei recidyvo (atkryčio) vertinimui. Nėra specifinis, gali didėti sergant kitų lokalizacijų vėžiu. Taip pat gali padidėti sergant kepenų uždegimu (hepatitu), kepenų ciroze, uždegiminėmis žarnyno ligomis (opiniu kolitu, Krono liga), lėtiniu kasos uždegimu. Rūkantiems žmonėms CEA taip pat gali būti nežymiai padidėjęs.
Dažniausiai naudojamas pirminio kepenų vėžio diagnostikoje bei gydymo efektyvumo vertinimui. Gali padidėti ir sergant sėklidžių, kiaušidžių, tulžies pūslės ir tulžies latakų, skrandžio, kasos ar plaučių piktybiniais navikais. Lėtiniai hepatitai, kepenų cirozė, nėštumas gali lemti nežymų AFP padidėjimą.
Naudojamas kaip pagalbinė priemonė plaučių vėžio diagnostikoje bei gydymo efektyvumo vertinimui. Gali padidėti sergant plaučių uždegimu, tuberkulioze, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL), kepenų uždegimu (hepatitu), kepenų ciroze, lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu.
Virškinamojo trakto navikų žymuo, labiausiai specifiškas skrandžio vėžiui. Gali padidėti esant stemplės, storosios žarnos, kasos navikams. Vertinamas su kitais žymenimis: CEA, Ca19-9, AFP. Didėjimą gali įtakoti tokios dažnos gėrybinės ligos kaip skrandžio ar dvylikapirštės uždegimas (gastritas, duodenitas), H.pylori infekcija, kepenų uždegimas (hepatitas), kepenų cirozė.
Kada šis tyrimas yra reikalingas?
Ankstyvieji simptomai
Bendras silpnumas, nuovargis, netikėti svorio pokyčiai gali būti pirmieji onkologinių ligų ženklai. Reaguokite laiku – išsitirkite.Paveldima rizika
Prostatos, kepenų ar kasos vėžio atvejai šeimoje padidina tikimybę susirgti. Profilaktiniai tyrimai padeda anksti aptikti pokyčius.Sąmoningas rūpinimasis sveikata
Nėra amžiaus ribos nuo kada pradėti profilaktiškai tikrintis sveikatą. Tačiau įkopus į penktą dešimtį reguliarūs tyrimai yra raktas į ilgalaikę sveikatą ir vidinę ramybę.Pacientų atsiliepimai
“Labai patiko, kad tyrimas buvo greitas ir paprastas. Per kelias dienas gavau išsamius rezultatus, kurie padėjo suprasti mano sveikatos būklę. Puikus aptarnavimas ir profesionalus požiūris į kiekvieną žmogų.”
- Laura, 34m.
Dažniausiai užduodami klausimai
Tyrimas padeda nustatyti tam tikrų vėžio rūšių – ypač prostatos, kepenų, kasos ar virškinamojo trakto – riziką. Tai nėra galutinė diagnozė, bet svarbus žingsnis ankstyvai diagnostikai.
Taip. Prieš tyrimą rekomenduojama 12 valandų nevalgyti, negerti saldintų gėrimų (galima tik nedidelis kiekis vandens), nevartoti maisto papildų, bent 8 valandas iki tyrimo nerūkyti, vengti sunkaus fizinio krūvio, o 24 valandas iki tyrimo susilaikyti nuo lytinių santykių, neatlikti medicininių procedūrų (pvz., rektalinio ištyrimo) ir nevažiuoti dviračiu.
Nors dažniausiai rekomenduojamas nuo 40–45 metų, tyrimas taip pat naudingas jaunesniems vyrams, jei yra paveldimumo rizika ar jaučiami įtartini simptomai.
Rezultatai pateikiami per 2-7 darbo dienas el. paštu.
Ne. Vėžio žymenų tyrimas yra pagalbinė priemonė. Jei rodikliai pakitę, gydytojas skiria papildomus tyrimus tikslesnei diagnozei nustatyti.
Remiantis Pasaulio Sveikatos Organozacijos (PSO) duomenimis per pastaruosius tris dešimtmečius vėžio atvejų skaičius jaunesniems nei 50 metų amžiaus žmonėms padidėjo daugiau nei 70%. Vėžinių ligų paplitimą lemia daugybė veiksnių: gyvenimo būdas, aplinka, paveldimumas. Ilgalaikis stresas, žalingi įpročiai, sėdimas darbas, netinkami mitybos įpročiai, viršsvoris vis dažniau tampa priežastimi, kodėl net jaunesniame amžiuje diagnozuojamos onkologinės ligos. Ne mažiau svarbus ir aplinkos poveikis – tarša įvardijama kaip vienas didėjančio sergamumo rizikos veiksnių.
Taip, vėžys yra pagydomas, ypač jei nustatomas anksti. Daugelis žmonių ignoruoja pirmuosius simptomus, nors net menkiausi sveikatos pokyčiai gali būti rimtas ženklas nedelsti.
Aliarmo (labai svarbūs) įtartini gali būti tokie požymiai kaip netikėtas svorio kritimas, nuolatinis nuovargis, neaiškios kilmės skausmai ar dariniai, tuštinimosi bei šlapinimosi pokyčiai, kraujo atsiradimas šlapime ar išmatose, užsitęsęs kosulys, užkimęs balsas, apgamų pakitimai, nežymus užsitęsęs karščiavimas, kraujo tyrimų pokyčiai (mažakraujystė, nežymiai padidėję uždegimo žymenys), . Pastebėjus bent kelis iš jų – verta atlikti kraujo tyrimą ir nelaukti.